Present & Former Legislator List

Members

Name
Start & End Term
Adams, Patrick F.
01/1970 - 12/1971
Adler, Elaine D.
01/1976 - 12/1977
Alden, Cameron
01/1998 - 12/2009
Allgrove, Donald C.
01/1979 - 02/15/1986
Anker, Sarah S.
04/2011 - present; currently serving the Sixth District
Askoff, Syd
01/1970 - 10/07/1974
Bachety, Sondra M.
01/21/1983 - 12/1993
Baisley, Paul J.
12/20/1974 - 12/1975
Balantic, Frank J.
01/1970 - 12/1971
Barraga, Thomas F.
01/2006 - 12/2017
Bassano, Sr., Joseph F.
01/1972 - 07/28/1979
Beck, Alice M.
07/06/1982 - 09/14/1984
Beedenbender, Brian
01/2008 - 12/2009
Berland, Susan A. 01/2018 - present; currently serving the Sixteenth District
Binder, Allan
01/1990 - 12/2005
Bishop, David
02/16/1993 - 12/2005
Bivona, Anthony J.
03/10/1983 - 12/1983
Blass, Gregory J.
01/1980 - 12/1989 and 01/1994 - 12/1995
Blydenburgh, Donald R.
05/06/1986 - 12/1996
Bredes, Nora C.
04/14/1992 - 12/1998
Browning, Kate M.
01/2006 - 12/2017
Bullock, Stanton B. (Tony)
01/1986 - 12/1987
Burland, Joyce C.
01/1976 - 12/1977
Calarco, Robert
01/2012 - present; currently serving the Seventh District
Caputo, Sr., Joseph R.
01/1972 - 12/1978
Caracappa, Joseph T.
08/08/1995 - 12/2007
Caracappa, Rose
01/1982 - 05/28/1995
Caracciolo, Michael J.
1990 - 12/1993 and 1/1996 - 12/2005
Carney, William
01/1976 - 12/1978
Carpenter, Angie M.
02/16/1993 - 12/2005
Christensen, Angela
01/1974 - 12/1975
Cilmi, Tom
01/2010 - present; currently serving the Tenth District
Cooper, Jonathan D. (Jon)
01/2000 - 12/2011
Crafts, Jr., Clifford E.
01/1972 - 12/1975
Crecca, Andrew A.
01/2000 - 11/2004
D'Amaro, Lou
01/2006 - 12/2017
D'Andre, Michael M.
11/23/1982 - 12/2001
Daniels, Jr., Norton W.
01/1974 - 12/1975
Davis, Herbert W.
01/1990 - 12/1995
Devine, Jane R.
01/1978 - 12/1987
Donnelly, Tom 01/2018 - present; currently serving the Seventeenth District
Donohue, John T.
01/1976 - 12/1979
Downey, Thomas
01/1972 - 01/10/1975
Eddington, Jack
01/2006 - 12/2011
Englebright, Steven
01/1984 - 02/26/1992
Feldman, Martin J.
01/1972 - 12/1979
Fields, Virginia A. (Ginny)
01/2000 - 12/2003
Finlay, Thomas R.
01/1990 - 12/1997
Finnerty, Jr., John P.
01/1978 - 12/1981
Fisher, Vivian V.
01/19/1999 - 12/2011
Fleming, Bridget
01/2016 - present; currently serving the Second District
Flotteron, Steven J. 01/2018 - present; currently serving the Eleventh District
Foley, Brian X.
01/1994 - 12/2005
Foley, John J.
01/1976 - 12/1993
Fuoco, Jr., Louis A.
01/1970 - 12/1975
Gaughran, James F.
01/1988 - 12/1993
Giese, Ferdinand J.
01/1978 - 12/1983
Glass, Gerard J.
11/06/1984 - 12/1987
Gonzalez, Samuel 03/2019 - present; currently serving the Ninth District
Grant, Michael J.
01/1970 - 12/1981
Gregory, DuWayne
08/2008 - 01/14/2020
Guldi, George O.
01/1994 - 12/2003
Hackeling, Stephen C.
01/1994 - 12/1999
Hahn, Kara
01/2012 - present; currently serving the Fifth District
Haley, Martin W.
01/1996 - 06/2003
Hall, W. Bromley
05/08/1973 - 12/1975
Halpin, Patrick
01/1980 - 04/25/1982
Halsey, Jr., H. Beecher
1970 - 12/1975
Hariton, Ira M.
01/1982 - 12/1983
Hazlitt, Walter C.
01/1970 - 02/27/1973
Heaney, Patrick J.
01/1984 - 12/1985
Holst, William G.
03/27/1997 - 12/1999
Horsley, Wayne R.
01/2006 - 12/2013
Howard, Sr., Louis T.
01/1970 - 12/1978 and 12/1982 - 12/1987
Hurley, Denis R.
01/1978 - 12/1979
Jackson, Berkely W.
01/1970 - 04/08/1973
Jones, Bill
01/1992 - 12/1993
Kennedy, Jr., John M.
11/2004 - 01/2015
Kennedy, Leslie
04/2015 - present; currently serving in the Twelfth District
Klein, John V.N.
01/1970 - 12/1971
Krupski, Al
01/2013 - present; currently serving the First District
LaBua, Robert L.
01/1982 - 12/1985
Lamanna, Lawrence J.
01/1970 - 12/1971
Lambert, Richard
01/1976 - 12/1977
Lazio, Rick
01/1990 - 12/1992
Levy, Steven A.
1986 - 12/2000
Lindsay, William J.
2001 - 09/2013
Lindsay III, William J.
01/2014 - 12/2019
Linton, Floyd S.
01/1974 - 12/1979
Locorriere, Michael P.
01/1994 - 12/1995
Losquadro, Daniel P. 11/2003- 12/2010
Mahoney, Patrick A.
01/1984 - 12/1989
Martinez, Monica R.
01/2014 - 12/2018
McCaffrey, Kevin J.
01/2014 - present; currently serving in the Fourteenth District
Merz, Frederick R.
01/1970 - 12/1971
Montano, Ricardo
01/2004 - 12/2013
Moor, George H.
01/1970 - 12/1971
Morgo, James
01/1984 - 12/1985
Morrissey, William E.
01/1970 - 12/1973
Mrazek, Robert J.
01/1976 - 12/1982
Muratore, Tom
01/2010 - 09/08/2020
Mystal, Elie
04/2004 - 05/2008
Nolan, George M.
01/1988 - 12/1989
Nolan, Jr., Philip C.
01/1982 - 12/1987
Noto, Anthony
10/22/1974 - 11/10/1982
Nowick, Lynne
01/01/2002 - 12/2013
Nydick, Ira
01/1972 - 12/1975
O'Donohoe, Michael D.
01/1986 - 12/1993
O’Leary, Peter
09/2003- 12/2005
O'Neil, John J. (Jack)
01/1978 - 12/1981
O'Neil, Jr., Regis B.
01/1970 - 12/06/1974
Petrizzo, Louis J.
01/1979 - 12/1981
Piccirillo, Anthony A. 01/2020 - present; currently serving in the Eighth District
Postal, Maxine S.
01/1988 - 12/2003
Proios, Alex G.
01/1972 - 12/1973
Prospect, Wayne
01/1980 - 12/1989
Richards, William C.
01/1976 - 08/30/1982
Richberg, Jason 03/16/2020 - present; currently serving the Fifteenth District
Rizzo, Joseph
01/1979 - 12/1999
Romaine, Edward P.
01/1986 - 11/2012
Rosso, Sr., John
01/1980 - 12/1985
Sauer, Claire E.
01/1976 - 12/1977
Schaffer, Jr., Richard H
01/1988 - 11/19/92
Schneiderman, Jay
01/2004 - 12/2015
Sorli, John F.
01/1980 - 12/1981
Spencer, William
01/2012 - present; currently serving the Eighteenth District
Stanley, Jane A.
01/1970 - 12/1971
Steinberg, Mildred
01/1974 - 12/1977
Stern, Steven H.
01/2006 - 12/2017
Sunderman, Rudolph A. 01/2018 - present; currently serving the Third District
Strong, R. Thomas
01/1970 - 12/1973
Taibbi, Elisabeth
03/13/1973 - 12/1973
Thiele, Jr., Fred W.
01/1988 - 12/1991
Tonna, Paul J.
01/1994 - 12/2005
Towle, Jr., Fred W.
01/1996 - 06/2003
Trotta, Robert
01/2014 - present; currently serving the Thirteenth District
Vaughn, Thomas J.
10/17/1979 - 12/1979
Wegner, Jules P.
070/8/1975 - 12/1975
Wehrenberg, Jr., John C.
01/1970 - 12/1983